I chytří lidé dělají hlouposti

Ani nepochybně vysoká inteligence nezabrání chytrým lidem, aby čas od času udělali hloupou chybu. Po letech výzkumů a analýz dnes již psychologové dokáží vysvětlit proč. Chytří lidé si zvykli, že mají pravdu, a proto při řešení problémů nepromýšlejí vše tak důkladně, jak by měli. Kromě toho trpí stejně jako kdokoli jiný slepotou k vlastním chybám, zatímco chyb jiných si všimnou okamžitě.

Americký expert na emoční inteligenci Travis Bradberry se ve svém nedávném článku pro Forbes.com zaměřil na 8 nejčastějších důvodů, proč chytří lidé dělají zbytečné chyby.

1. Přílišné sebevědomí

Chytří lidé jsou zvyklí na chválu a často podléhají mylnému pocitu, že nemohou selhat. I když vědí, že by některé rady mohli využít, často předpokládají, že jim je nikdo není schopen dát.

2. Přílišná očekávání od ostatních

Chytří lidé si mnohdy neuvědomují problémy, které mohou druzí mít s plněním určitých úkolů. Proto předpokládají, že problém je jejich lenost. Přitom by jim spíše měli nabídnout pomoc.

3. Potřeba mít pravdu

Lidé, kteří mají hodně často pravdu, nedokáží snadno přijmout, že by se příležitostně mohli mýlit.

4. Nedostatek emoční inteligence

Nejsou žádné důkazy o tom, že by vysoké IQ znamenalo i vysoké EQ. Někteří lidé s vysokým IQ se zajímají pouze o svůj úspěch a ostatní lidi a jejich emoce vnímají jako překážky.

5. Jedno selhání stačí

Lidé, kteří nejsou zvyklí selhávat, jsou v případě selhání v takovém šoku, že to hluboce otřese jejich sebevědomím. Naopak ti, kteří museli na svém úspěchu opravdu tvrdě pracovat, jsou pro zvládání neúspěchu mnohem lépe vybaveni.

6. Chybějící odhodlání

Chytří lidé mají zato, že vyvíjet hodně úsilí je vlastně známkou neschopnosti. Proto raději zkoušejí něco nového, než aby dokončovali to, co mají rozdělané.

7. Multitasking

Chytří lidé uvažují rychle a často řeší více věcí najednou. Výzkumy však jasně ukazují, že tento postup je ve výsledku neproduktivní.

8. Odmítání zpětné vazby

Stejně tak, jako se chytří lidé často přeceňují, mají také tendenci podceňovat názory druhých. Výsledkem jsou pak problémy nejen ve vztahu k výkonnosti, ale i v profesních a osobních vztazích.

Travis Bradberry nechce chytré lidi urážet. Upozorňuje pouze, že pokud by se na sebe občas dokázali podívat objektivněji, mohli by být ještě chytřejší.

-kk-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com