HR News Management News Sales News HRtv Management tv Katalog profesionálů Rekvalifikuj.cz Meetings

Zemřel Steve Jobs

Ve věku 56 let zemřel ve středu 5. října 2011 spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Charismatický inovátor a vizionář, který vybudoval nejhodnotnější technologickou firmu světa a stal se symbolem revoluce v užívání osobních počítačů a mobilních zařízení, podlehl rakovině slinivky. Informoval o tom Apple na svých webových stránkách.

Steve Jobs ztělesňoval prototyp úspěšného podnikatele ze Sillicon Valley. Začínal jako dlouhovlasý technofil, který odešel z vysoké školy a na Apríla roku 1976 založil v garáži svých rodičů počítačovou firmu s nakousnutým jablkem ve znaku. Neměl ani formální technické vzdělání ani podnikatelské zkušenosti. Nechyběla mu ale fascinace technologiemi, které mohou být uživatelsky příjemné a navíc přínosné pro firmy i jednotlivce.

V osmdesátých letech již slavil velký úspěch s počítači Macintosh, v roce 1985 však firmu opustil po neshodách s kolegy. Po dvanácti letech se znovu vrátil, aby dovedl svou společnost k postu jedné z nejúspěšnějších firem světa. Díky úspěšným produktům iPhone, iPod a iPad se Apple nedávno stal největší firmou světa z hlediska své tržní hodnoty.

Svým vystupováním nejen při předvádění nových produktů si Jobs dokázal získat lidi z celého světa. Jako manažer proslul výrazným zaměřením na detaily, až přehnanou kontrolou a autoritativním způsobem řízení. Dokázal v jednu chvíli něco pochválit a vzápětí znevážit. Napjaté vztahy měl v průběhu života s kolegy, přáteli i rodinou.

Se závažnými zdravotními problémy se Jobs potýkal několik posledních let. V důsledku rakoviny slinivky podstoupil například transplantaci jater. Od ledna letošního roku měl zdravotní dovolenou. V srpnu ze zdravotních důvodů rezignoval na post výkonného ředitele Applu.

Rozsáhlý článek o životě a úspěších Steva Jobse přinesl například server Businessweek.com.

-kk-

Zdroj: Bloomberg Businessweek - portál prestižního amerického týdeníku Business Week a mediální agentury Bloomberg
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace