Jak řídit starší zaměstnance

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Pracovní síla stárne. Silná generace lidí narozených po válce se blíží k důchodovému věku a dnešní generace manažerů narozených v sedmdesátých letech se musí učit, jak je efektivně řídit a motivovat. Článek nabízí několik rad.

- Zbavte se předsudků. Možná si myslíte, že starší zaměstnanci pracují tvrději nebo se nedají příliš lehce školit. Těchto stereotypů se vyvarujte. Starší zaměstnanci jsou jednotlivci jako kdokoli jiný a podle toho se k nim chovejte.

- Nezapomínejte na věkový rozdíl. Vždy mějte na paměti, že lidé mají v různém věku různé cíle a potřeby. Různé věkové skupiny proto představují různé manažerské výzvy.

- Komunikujte. Nepředpokládejte, že starší zaměstnanci automaticky vědí, co od nich očekáváte.

- Oceňujte jejich životní zkušenosti. Učte se od nich a totéž doporučujte dalším mladším zaměstnancům.

- Rozvíjejte je. Starší zaměstnanci potřebují trénink stejně jako mladší, i když v jiných oblastech.

- Dbejte na jejich bezpečnostní potřeby. Starší zaměstnanci potřebují benefity, které jim zajistí pokrytí zdravotních výloh a pomohou s finančním plánováním.

- Motivujte. Starší zaměstnanci vyžadují jinou motivaci než mladší. Pravděpodobně je bude méně zajímat možnost postupu než například uznání za dobře vykonanou práci.

- Nemusíte být „šéf“. Straší zaměstnanci vyrůstali v hierarchické společnosti, vědí, že jste jejich šéf. Starejte se však spíše o chod vašeho oddělení než zdůrazňování pozic.

- Buďte flexibilní. I starší zaměstnanci mohou mít zájem flexibilní pracovní dobu nebo zkrácený pracovní úvazek, neznamená to však, že všichni chtějí chodit brzy domů.

- Využijte je jako mentory. Nechte starší zaměstnance koučovat a podporovat mladší kolegy.

-kk-

Zdroj: About Management - část amerického portálu About.com věnovaná managementu

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace