HR News Management News Sales News HRtv Management tv Katalog profesionálů Rekvalifikuj.cz Meetings

Jen všichni dohromady uděláme moc

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Skupinové konzultace byly vždy velebeny jako nejlepší postupy řešení problémů v organizacích, protože jejich výsledkem byl větší rozsah řešení, než by mohl každý z členů pracovního týmu přinést sám. Nyní však byla publikována nová studie psychologa Patricka Laughlina z **University of Illinois**, která dokazuje, že postupy a výsledky na základě skupinové spolupráce jsou nejen lepší než výsledky běžného člena týmu, ale i lepší než výsledky člena týmu s nejdokonalejší schopností řešit problémy.

Výsledky této studie podtrhují důležitost komunikace v procesu řešení problémů a mají velký význam pro manažery i ostatní zaměstnance, kteří pracují v nějakém týmu. Vedoucí představitel týmu, který disponuje nejdokonalejšími znalostmi, zkušenostmi nebo dovednostmi totiž často zapomíná přijímat odezvu spolupracovníků. Stejně nebezpeční jsou ale i členové týmů, kteří předávají odpovědnost za řešení problému automaticky vedoucímu a neposkytují mu potřebné informace. Výsledkem tohoto začarovaného kruhu jsou pak neoptimální řešení, špatná rozhodnutí, špatné pokyny a chyby, kterých bylo možné se vyvarovat.

Vedoucí týmu stojící před problémem, který vyžaduje přesné a objektivní řešení, musí spolupracovat s ostatními členy – i když je ze všech nejlépe informovaný, nejschopnější nebo má nejvíce zkušeností. Sám musí provést pouze konečné rozhodnutí. Měl by vyzvat všechny ostatní, ať vyjádří své názory a návrhy a zajistit jim podporu a pozornost.

-kk-

**Datum vydání:** VIII/2004
Zdroj: HBS Working Knowledge - kolekce nejnovějších manažerských trendů z Harvard Business School

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace