Je management profese?

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Profesor americké Harvard Business School Jim Heskett vyzývá ve svých pravidelných sloupcích odbornou veřejnost k diskusi nad nejrůznějšími tématy. Tentokrát vznesl otázku, zda lze obchodní management považovat za profesi a zda by tedy měl mít své instituce a podřizovat se striktním pravidlům, která můžeme vidět například v medicíně nebo v oblasti práva. Většina diskutujících vyjádřila názor, že obchodní management je možné považovat za profesi, jakékoli certifikace by však praxi příliš pozitivně neovlivnily. Diplomy lékařů nebo právníků podle nich také samy o sobě nezaručují úspěšný výkon jejich práce. Povinná certifikace manažerů by tak jen zúžila prostor a znamenala velký krok zpět, který by se projevil poklesem zájmu o podnikání. Narozdíl od medicíny nebo práva nelze obchodní znalosti nijak jednoduše kvantifikovat.

Některé názory viděly v certifikacích manažerů teoretickou možnost řešení korupce. V praxi je však obtížná představa výkonného ředitele, jehož etické zásady by dokázala změnit pouhá certifikace. Zásadní problém spočívá spíše ve schopnostech nejvyšších představitelů firem skutečně firmy vést. Objevilo se i několik dílčích podporovatelů certifikace. Argumentovali především tím, že například v oblasti lidských zdrojů nebo financí jsou certifikace běžné. A co si myslíte vy?

-kk-
Zdroj: HBS Working Knowledge - kolekce nejnovějších manažerských trendů z Harvard Business School
Štítky: Řízení firmy

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace