HR News Management News Sales News HRtv Management tv Katalog profesionálů Rekvalifikuj.cz Meetings

Bude vaše strategie úspěšná?

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Výkonní ředitelé musejí čelit specifickým výzvám – stanovují celopodnikové direktivy, podmínky a hranice. Nemohou být u každého rozhodnutí, ale určují, jak by měla být vykonáno. Měli by být inteligentní, motivovaní, charakterní, energičtí a vědět, zda bude jejich idea realizovatelná a strategie účinná. Přesto dělají nesprávná rozhodnutí. Proč? Ironií je, že minulé úspěchy samy mohou být příčinou – často vedou k přecenění vlastních sil. Ekonomické modely se sice mohou hezky vyjímat v tabulkách, ve skutečném odchodním světě ale nemusejí fungovat.

Strategické simulace nabízejí odlišný přístup a umožňují vyhnout se některým nástrahám ještě před tím, než dojde k investicím. Jsou užitečné zejména tehdy, jestliže by neúspěch stál mnoho peněz, jde-li o dosud nevyzkoušenou situaci nebo je-li třeba shodnout se na určitém rozhodnutí. K přesnému zodpovězení otázky, zda bude váš přístup fungovat, je nejprve nutno konkrétně stanovit, jaký výsledek představuje úspěch - nemusí to být jen překonání výsledků z minulého roku či větší zisk než konkurence. Pomocí simulace lze zjistit, jak by situace vypadala při použití plánované strategie a bez ní.

Mezi faktory, které je nutno zohlednit, patří mimo jiné tyto předpoklady: Řídit lze pouze příčiny, nikoliv výsledný efekt. Zákazník nakupuje s ohledem na to co potřebuje, ne díky trendům na trhu a další. Aby váš strategický přístup fungoval, musejí mít vaši kolegové stejnou a jasnou představu toho, co je úspěchem. Je také nutno zhodnotit, jak bude strategie životaschopná v konkurenčních podmínkách a ohlídat záludná místa. (Těmi mohou být například analýzy založené na teoretických předpokladech.) Významné je i stanovení mezníků umožňujících kontrolu průběhu celého plánu.

**VIII/2002**
Zdroj: The CEO Refresher - americký server věnovaný managementu

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace