Standardy projektového řízení PMI® a certifikace podle nich - představení a přínosy

Štefan Ondek, POTIFOB

PMI, plným jménem Project Management Institute, je dnes již globální organizace s centrálou v USA, která vydává standardy projektového řízení a vykonává certifikaci osob podle nich. Co do počtu členů je celosvětově největší profesní organizací zaměřenou na projektové řízení.

Rodina standardů PMI

Základním standardem PMI je tzv. PMBOK Guide®, celým názvem „A Guide to the Project Management Body of Knowledge“, tedy průvodce znalostmi projektového řízení. V současnosti platí 5. edice PMBOK Guidu, vydaná v r. 2013.

PMBOK Guide se na rozdíl od dalšího globálně populárního standardu projektového řízení – PRINCE2® zaměřuje na jednotlivé nástroje i techniky projektového řízení a měkké dovednosti. V těchto oblastech se tedy tyto dva standardy dobře doplňují.

Dalšími základními standardy PMI jsou:

  • Standard pro řízení programů, 3. edice, plnící obdobný účel jako standard Managing Successful Programmes (MSP) od AXELOS.
  • Standard pro řízení portfolií, 3. edice, plnící obdobný účel jako standard Management of Portfolios  (MoP) od AXELOS.
  • Organizational Project Management Maturity Model (OPM3®), 3. edice, sloužící k posuzování vyspělosti organizace v řízení projektů, tedy k obdobnému účelu jako model P3M3 od AXELOS nebo IPMA Delta.

K tomu PMI vydal řadu dalších doplňujících standardů, kupř. pro řízení projektových rizik, konfigurace, tvorbu work breakdown structures, odhadování, zavádění projektového řízení v organizaci.

Certifikace PMI

Nejpopulárnějšími a nejžádanějšími členy rychle se rozrůstající rodiny certifikací PMI jsou:

  • PMP® – Project Management Professional, tedy certifikace pro projektové manažery srovnatelná s PRINCE2 Practitioner AXELOS, příp. IPMA C. Prokazuje, že držitel certifikátu je schopen řídit projekt v souladu se standardy PMI. Platí 3 roky a pro její udržení je nutné průběžně sbírat tzv. „jednotky odborného rozvoje“ (Professional Development Units – PDU). Ty je možné získávat za aktivní vedení projektů, absolvování školení, účastí na odborných konferencích, samostudium odborné literatury atd.
  • CAPM® – Certified Associate in Project Management, tedy základní certifikace projektového řízení srovnatelná s PRINCE2 Foundation AXELOS, příp. IPMA D. Prokazuje, že držitel je schopen působit jako člen řídícího týmu projektu resp. podpora projektového manažera. Platí 5 let a po její exspiraci ji je nutné absolvovat znova. Tím PMI pobízí její držitele, aby po 5 letech absolvovali některou z vyšších certifikací, zejména PMP.

Dále PMI nabízí certifikace kupř. pro:

  • programové manažery PgMP®, srovnatelnou s MSP Advanced Practitioner od AXELOS nebo IPMA A
  • portfolio manažery PfMP®, srovnatelnou s MoP Practitioner od AXELOS
  • agilní řízení projektů PMI-ACP®, srovnatelnou s PRINCE2 Agile od AXELOS nebo EXIN Agile Scrum Master.

Certifikace PMI jsou populární zejména v severní Americe, ale vyžadují je i některé korporace původem z USA.

Členství v PMI

PMI nabízí stávajícím i aspirujícím odborníkům na projektové řízení možnost stát se členem PMI. Mezi hlavní výhody členství patří slevy z certifikačních poplatků a přístup ke všem standardům vydaným PMI (po dobu trvání členství).

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Předchozí články v sérii:

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace