Živá diskuze o finanční gramotnosti na přednášce Jana Bureše a Martina Kováře, odborníků z Poštovní spořitelny

PRAHA – Druhá ze série přednášek odborníků z praxe BUSINESS MASTER CLASSES se konala 7. února 2013 v prostorách Era svět. Tentokrát se studentům představil Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny, který je podle časopisu Týden pátým v českých médiích nejčastěji citovaným analytikem, a také ombudsman Martin Kovář. Seminář přilákal celkem 28 studentů z různých pražských vysokých škol.

Jan Bureš představil studentům současnou situaci na světových trzích a způsob, jak jí přizpůsobit svou investiční strategii. Za pozornost určitě stál fakt, že mnohé nerovnováhy, které vedly k současné ekonomické krizi, již byly narovnány. Jan Bureš poukázal např. na snižování španělského deficitu běžného účtu platební bilance, který byl dlouhodobě vychýlený kvůli přebytku dovozů nad vývozy. Teď již dochází k vyrovnávání, které však dle slov analytika není způsobené růstem konkurenceschopnosti, ale spíše poklesem spotřeby v krizí zasaženém Španělsku.

Také sazby státních dluhopisů zemí PIIGS klesají,“ což je podle analytika důvodem k mírnému optimismu ve výhledu na rok 2013, ve kterém pan Bureš studentům doporučil, v jakých aktivech mohou dobře zhodnotit své úspory a kterým by se měli v následujícím roce vyhnout. „Do druhé skupiny patří především dluhopisy zemí, které byly během krize investory vnímané jako bezpečná útočiště. Reálné výnosy z těchto dluhopisů jsou nyní záporné. To přirozeně není lákavé zhodnocení pro investory, a proto se dá očekávat tlak na pokles ceny těchto aktiv,“ uvádí Bureš.

Druhým tématem setkání byla prevence proti klamavé reklamě. S tímto tématem vystoupil na setkání ombudsman Matrin Kovář. Studenti měli příležitost nahlédnout na problematiku jednání banky a klienta z pohledu obou aktérů a zamyslet se nad tím, co je pro ně nejdůležitější při výběru banky.

Následně se rozběhla velmi živá diskuze. Debatovalo se například o tom, jestli je zvyšování finanční gramotnosti v zájmu bank, jestli je pro ně více profitabilní klient, který se ve světě financí vyzná, nebo naopak ten, pro kterého jsou finanční produkty španělskou vesnicí. Zajímavým příspěvkem byl názor, že zájmem bank je získávat klienta na celý život a ne osobu, která se blíží bankrotu, protože taková osoba pravděpodobně nesplatí svůj úvěr včas, čímž bance přinese jen potíže.

Veškeré nové informace k projektu včetně konkrétních detailů naleznete na: www.csr-online.cz vždy v předstihu.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:  
Vladimíra Bendová
manažerka vzdělávacích projektů
GSM: +420 777 185 515
bendova@blf.cz 
 
Business Leaders Forum, 
Štěpánská 61

Palác Lucerna

116 02 Praha 1

www.csr-online.cz 
www.blf.cz

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace